..:: مغز کامپیوتر ::..
کلید رهایی از تاریکی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی عبدیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
شما بیشتر به چه نوع مطلبی علاقه دارید ؟
خیلی‌ها آرزو داشتند تا 13 سپتامبر، در شماره 800 West Katella باشند تا در کنفرانس Build مایکروسافت شرکت کنند و چهره واقعی Windows 8 را برای اولین بار به طور رسمی ببینند. اما این چهره تقریبا دیگر جدید نیست و ما اطلاعاتی کم و بیش از آن داریم، حتی نسخه آزمایشی این محصول در برخی از سایت‌ها (مطمئنا به طور غیر قانونی) به اشتراک گذاشته شده است.

Build-2011-1-MS.jpg

با تمام این اوصاف، این موضوعات ذره‌ای از اهمیت کنفرانس فردا کم نکرده و برعکس، اشتیاق علاقمندان را برای رونمایی هر چه سریع‌تر از این محصول بیشتر کرده است. به این ترتیب بد نیست اگر به تمام آنچه که از نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت می‌دانیم، نگاهی دوباره بیندازیم تا ببینیم آیا ویندوز 8 که احتمالا نام آن هم تغییر خواهد کرد، با گفته‌های پیشین مطابقت دارد یا خیر و آیا همانطور که گفته می‌شود، می‌تواند رقبا را کنار بزند؟

گوشی یا کامپیوتر، مسئله دیگر این نیست

شاید تا به حال مجبور بودید یک اپلیکیشن را با ورژن‌های متفاوت دانلود کنید تا اینکه بتوانید آن را بر روی گوشی، تبلت و کامپیوتر رومیزی خود استفاده کنید، اما با آمدن ویندوز 8 شاید دیگر اصلا نیازی نباشد چرا که وعده اجرای برنامه‌های موبایل بر روی تبلت‌ها و کامپیوتر‌های شما داده شده است.

Build-2011-2-MS.jpg

تصور کنید که از این پس، تنها اینچ‌های صفحه کاری شما تغییر می‌کند و دیگر نیازی نیست که از یک برنامه چندین نسخه برای پلتفرم‌های متفاوت تهیه کنید. این ویژگی مطمئنا در تبلت‌ها بیشتر به چشم خواهد آمد، حوزه‌ای که مایکروسافت چند سالی است از آن عقب مانده اما امیدوار است که با ارائه ویندوز 8، باز هم به دوران شکوه خود بازگردد.

تبلت و موبایل نزدیک‌تر از همیشه

فکر می‌کنم شما هم با من موافق هستید که قابلیت‌های تبلت تقریبا خیلی بیشتر از یک گوشی موبایل است. از همین رو هم معمولا در هنگام کار با یک تبلت، تفاوت‌هایی دیده‌ می‌شود، به خصوص در رابط‌های کاربری. این بار مایکروسافت شما را شگفت زده نخواهد کرد و ویندوز 8 که بر روی تبلت خود تحویل خواهید گرفت، بسیار شبیه به آن چیزی است که بر روی ویندوز فون دیده‌اید.

Build-2011-3-MS.jpg

از قضا مایکروسافت در این رابطه اصلا علاقه‌ای به پنهان کاری نداشته و با انتشار این ویدئو external link، نمایش ساده‌ای از این رابط را با کاربران و علاقمندان به اشتراک گذاشته است. در این ویدئو می بینید که از رابط کاربری "Metro" برای ویندوز 8 تبلتی استفاده شده و طبعا به راحتی کاربران در استفاده از ابزارهای خود کمک خواهد کرد.

فروشگاه ویندوزی

قطع به یقین تعداد نرم‌افزارهایی که برای ویندوز نوشته می‌شوند بیشتر از تمام نرم‌افزارهایی است که برای مکینتاش یا لینوکس نوشته شده‌اند اما هرگز جایی برای کنار هم گذاشتن این نرم‌افزار‌ها نبوده و کاربران مجبور به جست و جوهای خسته کننده بودند که گاهی اوقات به نتیجه هم نمی‌رسید. امروز در کنفرانس Build قرار است که فروشگاه نرم‌افزار ویندوز نیز معرفی شود تا کاربران مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها را در کنار یکدیگر داشته باشند.

Build-2011-4-MS.jpg

ثانیه‌ها حرف اول را می‌زنند

در تمام این سال‌ها، کاربران در یک ویژگی‌، اتفاق نظر دارند و آن هم سرعت بوت شدن ویندوز است. زیاد شدن این زمان همیشه از شروع نصب اولین نرم‌افزارها بعد از نصب ویندوز، شروع می‌شود و به طور افزایشی ادامه پیدا می‌کند تا اینکه ساعت شما وقت عوض کردن ویندوز را به شما یادآوری کند.

8 ثانیه زمانی است که استیو بالمر و همکارانش برای آماده شدن ویندوز بر روی یک کامپیوتر نه چندان قوی قول داده‌اند (+ external link) اما آماده شدن صفحه اصلی سیستم عامل به منزله آماده بودن تمام برنامه‌ها برای اجرا نیست. پس شاید امشب مشخص ‌شود که باید به 8 ثانیه، چه زمانی را اضافه کرده تا بتوانیم با نسخه جدید کار کنیم.

روبان از نوع ویندوز

بعد از ارائه آفیس 2007 مایکروسافت علاقه زیادی به توسعه Ribbon برای برنامه‌های آینده خود نشان داد. نتیجه آن هم در یکی از پست‌های وبلاگ ویندوز 8 مشاهده شد. این تصمیم مایکروسافت بازخوردهای متفاوتی به همراه داشت. کاربران حرفه‌ای چندان مایل به داشتن یک صفحه شلوغ از ابزارهای عادی و پرمصرف خود ندارند. شاید عده‌ای دیگر نیز بر این عقیده باشند که دیگر نیازی به فکر کردن نیست و تنها باید چشمان خود را به کار بگیریم تا ابزار‌های مورد نیاز خود را پیدا کنیم. به هر حال باید دید مایکروسافت چگونه از پس راضی کردن تمام مشتری‌ها بر خواهد آمد.

Build-2011-5-MS.jpg

واضح‌تر از همیشه

تیم نر‌م‌افزاری ویندوز امشب اثبات خواهد کرد که گاهی اوقات تغییرات کوچک هم می‌توانند بسیار مهم باشند. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در جایگزینی فایلی با فایل دیگر، نسخه جدیدتر و بهتر را از دست داده‌اید و گاهی اوقات این موضوع چندان خوشایند نیست.

با روش جدید انتقال فایل مایکروسافت خطاها بسیار کمتر از قبل خواهد بود چرا که می‌توانید نمونه‌ای از هر دو فایل را در اختیار داشته باشید. البته تمام ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود و می‌توانید گزارش تکمیل‌تری از آن را اینجا external link در وبلاگ ویندوز مطالعه کنید اما شاید بهتر باشد چند ساعت دیگر صبر کنید و نحوه اجرای آن را با چشمان خود ببینید.

3 معمولا بهتر از 2 است

در یکی از پست‌‌های اخیر external link وبلاگ ویندوز به موضوع USB3.0 اشاره شده و تیم ویندوز وعده پشتیبانی از USB3.0 را به کاربران داده و نشان می‌دهد که سرعت انتقال اطلاعات با این تکنولوژی 10 برابر تکنولوژی قدیمی‌تر است. اینجاست که غول بزرگ نرم‌افزاری در زمینه سخت افزار جلوتر از رقبای خود قرار می‌گیرد. پیشنهاد می کنم حتما این ویدئو external link را ببینید.

Build-2011-6-MS.jpg

انتظارات حرفه‌ای‌ها

کنفرانس Build تا ساعاتی دیگر برگزار می‌شود، یادآوری می‌کنم که این کنفرانس برای رونمایی از ویندوز8 نیست بلکه این کنفرانس مختص توسعه دهندگان نرم‌افزاری است تا روش‌های توسعه نرم‌افزار بر روی ویندوز 8 مورد بررسی قرار گیرد. امکاناتی که در بالا به آن اشاره شد تنها برخی از موضوعاتی است که استیو بالمر در سخنرانی خود به آن اشاره خواهد کرد و می‌توان نسخه 10 IE و هم چنین تکنولوژی Hyper-V external link را نیز به این موارد اضافه کرد اما برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر ویندوز (مانند Windows Media Center) ممکن است اصلا معرفی نشوند.

بسیاری از برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان بعد از اتفاقی که برای Silverlight در سال گذشته افتاد، (سرمایه‌گذاری بیشتر مایکروسافت بر روی HTML5 که باعث شد تا این پروژه از یک RIA قدرتمند به قسمت گرافیکی ویندوز فون تبدیل شود) نگران شدند تا پس از این نتوانند توانایی‌های قبلی خود برای توسعه نرم‌افزارهای را در این پلتفرم استفاده کنند. هرچند که بسیاری دیگر بر این عقیده هستند که با ورود ویندوز 8 شیوه‌های برنامه نویسی مطمئنا تغییر رو به جلویی خواهد داشت و منحصرا به HTML5 مربوط نخواهد شد. هم‌چنین برنامه نویسان و توسعه دهندگان منتظر خواهند بود تا نسخه جدید از Visual Studio با امکانات بیشتر ارائه شود؛ به خصوص پس از اشتیاق ویژه‌ای که مایکروسافت و تیم‌های نرم‌افزاری این شرکت به ++C نشان داده‌اند.

در پایان باید گفت "اگر ویندوز8 خوب از آب در بیاید، شعار ویندوز در همه جای مایکروسافت به بار خواهد نشست و اگر اینطور نشود، شاید این رویا برای همیشه از بین برود."(+ external link)

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic