..:: مغز کامپیوتر ::..
کلید رهایی از تاریکی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی عبدیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
شما بیشتر به چه نوع مطلبی علاقه دارید ؟
1390/04/10 :: نویسنده : علی عبدیان
مقدمه
اینترنت قوی ترین ابزاری است كه تا كنون برای مبادله ی اطلاعات اختراع شده است . این مجموعه به هم پیوسته رایانه ها كه به واسطه ی خطوط تلفنی با هم مكالمه می كنند ، به وژه از چند سال پیش بعد از شگفت آوری رشد كرده است . با مطالعه ی این تحقیق خوانده هم با تاریخچه ی پدید آممدن اینترنت آشنا می شوید و هم به دلایل گسترش سریع آن پی خواهیم برد و در همین قدم اول در خواهیم یافت كه چرا این پدیده كه وجودش را مدیون پیشرفت تكنلوژی است امروزه در حوزه های كاملاً متفاوتی همچون سیاست ، اخلاق ، آزادی ، عقیده ، و بیان و حتی امنیت ملی و بین المللی مبانی جدی را دامن زده است و شما با مطالعه ی این مطالب می توانید به راحتی وارد دنیای اینترنت شوید . اینترنت چیست ؟ اینترنت شی ء ای مادی و قابل لمس كردن نیست . اینتنت یك اشتراك است . موجودی دیجیتالی كه به درخواست تجربه ی انسان حركت می كند و می تواند انواع اطلاعات و دانستنی ها را در دسترس ما قرار دهد . از ساختار اتم كربن گرفته تا نتایج مسابقات اسب دوانی . اینترنت چیزهایی مانند نرم افزار ، موسیقی ، تصاویر چند رسانه ای فیلم و متن را در شكل ابزارهای الكترونیكی در اختیار ما می گذارد . اینترنت امكان ارتباط پویا و باز را برای مكالمه ی تعداد زیادی از مردم در یك زمان فراهم می كند .

صرف مفهوم اینترنت می تواند ذهن ما را دچار سردرگمی كند اما شجاع باشید به اینترنت مانند بی نهایتی كه باید آن را فتح كنید نگاه نكنید به آن عنوان یك راه حل ارزان برای ارسالنامه هایتان نگاه كنید یا یك راه ساده برای رزرو بلیط تئاتر یا وسیله ی بی زحمتی برای رسیدن به یك معامله ی مطلوب یا به اصطلاح شیرین . اینترنت مجموعه ی لایه لایه هایی از فن آوری و خدمات است كه برای ایجاد چیزی كه همه می توانند از آن استفاده كنند به تدریج روی هم جمع شده است . ویژگی فرهنگی اینترنت باز بودن فضای آن و نبود موانع معمول و ضرورت های تجاری است . اینترنت یك ساختار بی پایان ، عملی ، آزاد و غیر قابل محدود كردن است . اما موضوعاتی هستند كه پیش از اینكه بخواهید وارد این فضای خالی دیجیتالی بشوید باید مورد توجه قرار بگیرند ، آنچه كه بهترین اهمیت را دارد زمان است . اینترنت یك اجتماع شگفت آور از انسانها ست : دانشمندان ، برنامه نویسان ، رایانه ، سازمانهای دولتی ، گروه های سیاسی ، گروه های خود یاری ، افرادی كه دارای نقض عضو هستند ، طراحان لباس ، موسیقی دانان ، هنرمندان و هر كس دیگری كه فكرش را بكنید . این بدان معناست كه شما می توانید هر جور و با هر كسی و تحت هر شرایطی و هر عنوانی كه بخواهید ، صحبت كنید ، بحث كنید ، كنجكاو باشید ، گستاخ باشید یا دوست داشتنی ؛ و نیز تحقیر آمیز و یا تحریك آمیز رفتار كنید البته اگر می خواهید این كارها را بكنید ، لازم است كه زمان و مسئولیت های اجتماعی خود را د نظر بگیرید زمان در دنیای كنونی ، بر خلاف اینترنت نا محدود نیست .

زبان اینترنت به یاد داشته باشید كه همانند دانشی ، زبان نیز توانایی است و اگر شما بخواهید زبان معمولی خود را حفظ كنید هضم زبان اینترنتی و دنیای رایانه می تواند بسیار مشكل باشد ماننده همه ی انواع ارتباطات شما باید زبان آن را بدانید به خوبی ارتباط برقرار كنید اما با دانستن اندكی از آن نیز احتمالاً موفق به انجام این كار خواهید شد . صورت عظیمی اصطلاحات ، معادل ها و اختصاراتی وجود دارد كه ممكن است كاملاً شما را گیج كند . اینترنت فرهنگ لغت خود را دارد . در عین حال وقتی شما مقصود و نقطه نظر آن را بفهمد متوجه خواهید شد كه این فرهنگ لغت به هیچ وجه ترسناك نیست . بخش عمده ی زبان اینترنت توضیح معادل های دیجیتالی مطالبی است كه ما در طی سالها در دنیای معمول خودمان كه دنیای پیوسته است انجام داده و می دهیم اینترنت آخرین سیستم ارتباطی دیجیتالی است خودمان كه دنیای پیوسته است انجام داده و می دهیم بازدهی یك برنامه به متناسب بودن زبان برنامه نویسی با كاری كه آن برنامه باید انجام دهد بستگی دارد خوبی شكه این است كه شما می توانید از منابع و خدماتی كه در هر یك از اجزای سازنده ی شبكه موجود است استفاده نید این پدیده جدیدی نیست شما می توانید هر سیستم بین شبكه ای را اینترنت بنامید اما خود اینترنت چیز دیگری است اینترنت یك سیستم بین شبكه ای است برای ارتباطات جهانی كه از خطوط تلفن و انواع شبكه های رایانه ای ساخته شده است این شبكه های متصل به هم به دلیل اینكه عوامل مشتركی دارند و به شبكه های متفاوت اجازه ی همكاری با یكدیگر را می دهند تبدیل به یك سیستم بین شبكه ای شده اند IMP یعنی رابطه های پردازشگر شیغام وسیله ای اختصاص برای قرار كردن ارتباط بود كه رایانه را به خط تلفن وصل می كرد و می توانست از راه دور این اتصال را ممكن سازد . اختراع اینترنت زمینه را برای موقعیت های جدید تجاریی متعددی بوجود آورد . از كابلی گرفته تا فرستنده ها و همه نوع جعبه های سیاه .

قلمرو سرویس دهنده ها همه ی خدمات اینترنت بر پایه ی سرویس دهنده گیرنده كار می كنند البته لزوماً همه از قوانین مشابهی برای دسترسی به فایل ها استفاده نمی كنند تعدادی از قلمرو های خصوصی را تصور كنید كه تصمیم گرفته اند با هم كار كنند اما هر كدام از رسم و رسوم خود پیروی می كند ، در اینترنت با رجوع به بخش توصیف منابع همیشه می توانید فهمید كه مشغول استفاده از كدام سرویس دهنده ی مشخص هستید آیا از GOPHER سرویس می گیرید یا از FTP یا HTT نام سرویس دهنده ، راهی را كه از طریق آن یك رایانه كارش را انجام می دهد مشخص می كند . وجود همین نام در رشته اطلاعات مبادله شده باعث می شود كه رد و بدل اطلاعات به درستی انجام گیرد .

دزدان رایانه ای و ویروس ها دزدان رایانه ای از وارد شدن در سایت های خصوصی لذت می برند . این سایت ها اغلب توسط نرم افزارهای پیچیده ای به نام دیوار آتشین محافظت می شوند . كلیدهای دسترسی به سرویس دهنده های خصوصی ماهواره رمزدار هستند و سرگرمی دزدان ایانه ای نیز شكستن همین رمزهاست . برای آنكه نشان دهند كه موفق به شكستن رمز شده اند این دزدان از خود ردپایی به جا می گذارند بعضی اوقات این ردپا ها با مزه اند ولی بعضی وقت ها نیز خیلی جدی هستند شبیه به دیوار نویس ها اما از نوع دیجیتالی متأسفانه خرابكاری در اینترنت به سرشكنان محدود نمی شود اینترنت یك راه عبور و مرور برای پخش برنامه های نرم افزاری بدخیمی كه به قصد آسیب زدن نوشته شده اند است اینكه یك برنامه عملاً چقدر آسیب می رساند ، چندان مهم نیست مهم این است كه باید از ویروسها بیشتر از آنچه باید باشد است اما به هر حال این ماجرا خیلی خیلی آزاردهنده است . دو نكته درباره ی اسامی : در اینترنت هم اسم وجود دارد و هم منابع ویژه . نشانگرهای منابع یكسان چیزهایی را مثل گروه های خبری یا یك فایل را مشخص می كنند بر روی وب ( web ) كا اینها بیشتر شبیه به آدرس هایی است كه برای مقصدهای ارتباطی تعبیه شده است چیزی شبیه به نقشه ی جاده ها از اینكه دو شیوه ی مختلف برای بازگو كردن یك چیز وجود دارد تعجب نكنید این نامگذاری دو گانه بعضاً ناشی از مسائل زبانی است و بعضاً نیز به تاریخ بر می گردد . به یاد بیاورید اغلب شما می توانید چیزهای زیادی را درباره ی یك سایت در اینترنت از روی اسم قلمرو آن یاد بگیرید این اطلاعات به شما می گویند كه به چه نوع سایتی دسترسی دارید برای مثال http شروع آدرسی در شبكه مربوط به سرویس دهنده های جهانی وب است برای همه ی آدرس های اینترنتی یك اسم قلمرو وجود دارد كه قسمتی است كه پس از علامت a در یك آدرس پست الكترونیكی می آید و اشاره به اسم سرویس دهنده دارد پس از ن كد یك قلمروی رده ی بالاتر به همراه یك نقطه و یك كد و یا سه حرفی می آید اغلب در انتها یك كد دو حرفی مربوط به كشور اضافه می شود . نه قلمروی رده ی بالا وجود دارد كه مشخص كننده ی نوع میزبان ها هستند gov یعنی دولتی int به معنی بین المللی ، net یعنی سازمان شبكه ای ، co مشخص كننده ی یك شركت یا مؤسسه تجاری است ، com یك شركت آمریكایی است . mil ارتشی است edu یا ac معرف مؤسسه ها دانشگاهی هستند و org كه ناظر بر انواع سازمان های غیر تجاری است قلمروهای بین المللی دو حرف از اسم كشورها هستند مثل pl برای لهستان و uk برای انگلستان zw برای زمیباوه و یا kz برای قزاقستان و ir برای ایران .

اسم ها می توانند به نظر ساده باشند مثل این abc.com و www یا وحشتناك باشند در كنار اسم قلمروها آدرس های دیگری هم هستند در یك پست الكترونیكی برای مثال قسمت چپ علامت ( a ) اسم استفاده كننده است . رایانه محلی مسئول تحویل دادن نامه در این بخش است . خود اینترنت اداره كننده تحویل پیام یا فایل به بخش از آدرس است كه سمت راست علامت a قرار دارد و دو طرف (a) همه نوع جزئیات مربوط به یك آدرس می تواند وجود داشته باشد و به همین دلیل بعضی از آدرس های اینتنت می توانند به نظر خیلی بلند و پیچیده بیایند . جزئیات آدرس مشخص كننده ی راهی است كه رایانه به وسیله ی آن شما را مستقیماً به آنچه بخواهید پیدا كنید راهنمایی می كند این موضوع كمی شبیه ه یك سیستم فهرست در یك كتابخانه است با طبقه بندی ها و زیر گروه ها درست مثل یك سیستم قابل رایانه ای بزرگ به همین دلیل بعضی از آدرس ها شامل یك چنین رشته ای از مطالب است . سیستم های عامل ، بسیار خوب ، یك سیتم پیچیده و گستردع از رایانه ها داریم كه می توانند با استفاده از یك رشته كوه های عبور بر روی خطوط تلفن با هم ارتباط برقرار كنند همه ی اینها با هم یك گنجینه ی عظیم دانش و اطلاعات را ایجاد می كنند كه هر كس می تواند به آن دسترسی پیدا كند . اینترنت فقط به این دلیل كه ساده نیست نمی تواند ساده باشد اما كار با آن ساده است . تنوع زیاد مطالب و وسایل بر روی اینترنت به مرور زمان مجموعه ای را تشكیل داده كه با هم كار می كنند اما باز هم ضروری است كه شما با تجهیزات اینترنیت بهتر آشنا شوید .

اسامی میزبان ایستگاه های كار unix رایج ترین شكل خدمات رسان میزبان بر روی اینترنت هستند unix به بزرگی یا كوچكی حروف حساس است ( یعنی برای یونیكس B با b فرق دارد ) و با حروف بزرگ و كوچك مثل دو حرف متفاوت رفتار می كند . این سیستم عامل اغلب اشكالات عجیب و غریب زیادی را باعث می شود فكر نكنید چون چیزی را نوشته اید بی غلط است . حتماُ كارتان راه می افتد همیشه بزرگی یا كوچكی حروف را وقتی كه یك اسم فایل میزبان را مشخص می كنید بررسی كنید .

ورودی های سیستم شخصی در ادارات عموماً كسانی را پیدا می كنید كه از دستگاه های خود با اسم كاربر یا عنوان آن بخشی از اداره به علاوه ی یك شماره یا نام های توافق شده ی دیگری نام می برند . اگر این ریانه ها به هم متصل شوند و تشكیل یك شبكه محلی را با ساختار سرویس دهنده / گیرنده بدهند سرویس دهنده از این اسامی برای فهمیدن این كه چه چیزی كجاست و كی چه كسی است استفاده می كند البته رایانه ها از اسامی واقعی استفاده نمی كننده اما اسم ها را به رشته های كاملاً ملال آور اعداد تبدیل می كنند در اینجا نیز نكته ی اصلی آن است كه اسامی و در نتیجه اعداد برای هر دستگاه و كاربر مشخص و منحصر به فرد هستند .

وقتی به اینترنت متصل می شوید دستگاه شما به پردازش هایی مشغول می شود تا شما را به سرویس دهنده و از طریق آن به اینترنت وصل كند .

شما به یك رایانه احتیاج دارید .

اینترنت مجموعه ای از سرویس دهندهها و وسایل سرویس گیرنده است كه در یك سیستم اشتراكی با استفاده از مودم ها و خطوط تلفن معمولی یا خطوط تلفن دیجیتالی اختصاصی مثل ISDN كار می كنند بزرگ ترین مشكل این اینترنت آن است كه هنوز هم به یك رایانه برای استفاده از آن احتیاج دارید این متأسفانه چیزی است كه شما باید بپذیرید مسلماً روزی خواهد رسید كه دستگاههای تلویزیون نیز بتوانند این كار را انجام دهند اما اگر تا آن موقع صبر كیند دیگر به احتمال زیاد نخواهید توانست از آن استفاده كنید و نه خیلی به دردتان خواهد خورد اما چه نوع رایانه ای كدام رایانه برای اینترنت بهترین رایانه است ؟ پاسخ این است : رایانه ی دیگران این ارزان ترین و مناسب ترین نوع رایانه ای است كه می شود برای اینترنت از آن استفاده كرد . از این طریق شما می توانید از سر و كله زدن ووارد شدن به جزئیات خسته كننده دوری و در ضمن در قبض تلفن خود صرفه جویی كنید در حقیقت بیشتر استفاده كنندگاه اینترنت از این روش استفاده می كنند . یعنی در محل كار خود یا در دانشگاه از اینترنت استفاده می كنند این بهترین روش برای شروع كار است مقدار زیادی RAM بگیرد .

اگر برای وارد شدن به اینترنت فقط می توانید روی امكانات خودتان حساب كنید به مقداری پول یا یك كارت اعتباری احتیاج دارید چزی حدود یك میلیون تومان البته اگر امكان خرید تجهیزات بهتری دارید لذت بیشتری خواهید برد چه مقدار RAM و دیسك گردان .

وقتی روی وب هستید قادر خواهید بود چندین سند وب را كه پر از تصاویر تمام رنگی و جذاب هستند باز كرده و به سادگی چاپ كنید اگر 32 مگا بایت RAM داشته باشید اگر 16 مگا بایت RAM دارید زندگی در اینترنت بسیار خسته و افسرده كننده و یكنواخت خواهد شد در نتیجه تا جایی كه می توانید RAM بیشتری تهیه كنید .

كدام سیستم عامل سیستم عامل (OS) كنترل كننده رفتار رایانه است همان چیزی كه به رایانه می گوید پس از اینكه روشنش كردید چه كار كند . كنترل سر و وضع صفحه ی نمایش دسترسی به یك دیسك گردان و مانند اینها همه به عهده ی سیستم عامل است سسم عامل همچنین طریقه ذخیره ی فایل ها بر روی دیسك گردان ها را كنترل می كند و برای شما امكان پیدا كردن آن چیزی كه دنبالش هستید را فراهم می آورد .

نرم افزارهای كاربردی
نرم افزارهای كاربردی برنامه های رایانه هستند كه تحت سیستمعامل عمل می كنند و كار مشخصی راانجام می دهند یك رایانه و سیستم عاملش می توانند بدون برنامه كاربردی به راه بیفتند اما برنامه های كاربردی نمی توانند بدون سیستم عامل اجرا شوند برنامه های كاربردی ممكن است كارپردازش متن ، كارهای بانكی ، طراحی صفحه آرایی ، فرستادن و گرفتن پیام های الكترونیكی را انجام دهند یا به شما یاد بدهند كه چگونه باید تایپ كرد آنها به سیستم عامل برای كنترل رایانه و اطمینان حاصل كردن از وجود همه ی چیزهایی كه برای كاركردن لازم دارند وابسته اند . اگر می خواهید نرم افزار اضافه ای بخرید اول مطمئن شوید كه آن نرم افزار برای سیستم عامل رایانه ی شما نوشته شده است اگر كامپیوتر شما mac است خریدن نرم افزار word for windows فقط پول دور ریختن است اگر یك mac كهنه دارید دنبال خریدن photoshop5.5 نروید زیرا مسلماً این نرم افزار روی رایانه ی شما كار نخواهد كرد زیرا برنامه های كاربردی و سیستم عامل ناسازگار هستند شبیه به این كه یك تلویزیون را در آمریكا بخرید و انتظار داشته باشید كه در اروپا كار كند یا ر موتور دیزل بنزین بریزید .

وارد شدن به اینترنت
چیزی كه به آن احتیاج دارید وسیله ای است كه با آن بتوانید وارد اینترت شوید شما می توانید این كار را از طریق یكی از این سه راه انجام دهید راحت ترین روش این است كه شركت خود را وادار كنید برای شما این كار را بكند كه همچنین ارزان ترین راه نیز هست .

راه دیگر آن است كه شما یك ISDN برای خودتان اجاره كنید كه البته به طرز شگف انگیزی سریع و نیز گران قیمت است و می توانید به طور دائم به یك نقطه ی دسترسی به اینترنت متصل باشید در این صورت شما دیگر نیازی به مودم ندارید اما به یك كار ISDN نیاز دارید كه به محتویات رایانه شما اضافه شود یا می توانید از یك مودم برای اتصال به یك فراهم كننده ی سرویس اینترنت كه دارای نقطه ی دسترسی است استفاده كنید هر راهی را كه انتخاب كنید مجبورید كه هزینه ی اجاره ی دسترسی به اینترنت رابپردازید .

اجاره ی یك خط ISDN فقط هنگامی موجه است كه مشا وظیفه داشته باشید .

دسترسی به اینترنت را برای خانواده ها هظیم تجاری فراهم آورید و یا اگر خیال دارید عمر خود را در اینترنت سپری كنید .

نقاط دسترسی به اینترنت نقاط دسترسی به اینترنت در تعداد دسترسی هایی كه می توانند در یك زمان ایجاد كنند متفوتند و همچنین كارآیی آنها را كنترل ترافیك ورودی ها و خروجی ها با یكدیگر متفاوت است .

POP به رایانه ای موبوط می شود كه فراهم كننده دسترسی شما به اینترنت است و شما می توانید با آن تماس بگیرید و از آن طریق به اینترنت وارد شودید این یكی از واژه های كوچكی است كه شما باید سعی در فهمیدن آنها داشته باشید چرا كه این كلمه بخشی از فرهنگ لغت اینترنت است نقاط دسترسی بع اینترنت رایانه هایی هستند كه معمولاً خیلی قوی تر از رایامه ی شما بوده و یك نقطه ی ارتباط عمومی بین بخش هایی از یك شبكه محلی و شبكه های دیگر در محل های دیگر ایجاد می كنند در سرتاسر دنیا هزاران نقطه ی دسترسی وجود دارد از یك نقطه ی كوچك وضعیت گرفته تا نقاط عظیم همه این نقاط می توانند از TCP / ip یك ضرورت مهم فن آوری است كه مانند تپش قلب اینترنت را حفظ می كند و همهی جنبه های محاسبه و ارتباط را در كنار هم نگاه می دارد .

به انداره ی كافی POP بگیرید : كاركردن با ك ارائه كننده ی سرویس اینترنت ( Isp ) كه نقاط حضور زیاد یا یك شماره چند تایی ندارد اگر شما در شیراز زندگی می كنید و مشترك یك isp از كرج كه فقط دو تا pop دارد زیرا همه چیز كند و خسته كننده خواهد بود .

یك ISP چه جیزی را باید فراهم كند .

یك ارائه كننده ی سرویس اینترنت دارای رایانه ها مردم ها و خطوط تلفن است افرادی را كه در استخدام دارد كه از رایانه سر در می آورند ISP برای شما یك محدوده ی زمانی ( عموماً بر پایه ماه ) برای دسترسی به اینمنابع تعریف می كند و همچنین تعدادی نرم افزارهای تنظیم رایگان نیز به شما می دهد . دست كم ISP های خوب این كارها را انجام می دهند یك ارائه كننده ی سرویس خوب باید دست كم دسترسی به اطلاعات را با سرعت 28800 PPS را فراهم كند رایانه ی شما و رایانه های ISP به وسیله ی خطوط تلفن با یكدیگر صحبت می كنند و هر كدام از یك مودم ، برای ارتباط پیام های بین خودشان استفاده می كنند یك ضریب كابر به مودم ها در حدود 12 به یك حداقل چیزی است كه باید به شما ارائه دهند در غیر این صورت شما زندگی خود را با سبز شدن علف زیر پای خودتان سپری خواهید كرد و هر وقت مودم شما شماره POP را می گیرد فقط صدای بوق اشغال را خواهید شنید این هم دلیل هم دلیل دیگری است كه مردم فكر می كنند اینترنت پرسد و صدا و كند است مثل خیلی چیزهای دیگر این مشكلات ناشی از فن آوری نیست بلكه نتیجه ی كمبود فن آوری است نقش ISP در پیكر بندی : پیكر بندی یا تنظیم نرم افزار ICP / IP به شكلی بالا كه برای رایانه ی شما قابل فهم باشد و تنظیم مودم و مشاره تلفن ISP از اصلی ترین كارها برای موفقیت آمیز بودن ماجرا جویی شما در اینترنت است .

اگر شما یك رایانه ی آثاری یك Amiga یا یك acorn دارید انتخاب سرویس بسیار مهم است نرم افزارهای اینترنت كه به درد این ماشین ها بخورد خیلی زیاد نیستند در واقع برای آنتكه بتوانید از این رایانه ها برای دسترسی به اینترنت استفاده كنید ارائه دهنده ی سرویس شما باید تقریباً به یك معجزه ی دیجیتالی دست بزند .

ارائه دهنده های سرویس های بین الملی علاوه بر ارائه كنندگان معمولی سرویس شركتهایی نیز هستند كه در عین حالی كه شما را به اینترنت وصل می كنند سرویس ویژه ای نیز ارائه می دهند آنها به خصوص برای دسترسی بین المللی بسیار مفید هستند چون pop های بسیاری دارند . كامپیوتر سرور AOL شناخته ترین سرویسهای بین المللی كامپیوتر سرور AOL هستند سروسیهای منطقه ای بیشتری نیز مثل شبكه ی مایكرو.سافت وجود دارند و دیگر شبكه های كوچكتری كه به گروهای خیلی خاص سرویس می دهند . هر ارائه كننده ای سرویس هزینه ماهیانه ای از شما می گیرد وهمچنین ممكن است هزینه ای نیز بابت تنظیم سیستم از شما طلب كند ببینید در قبال این هزینه چه خواهید گفت توجه داشته باشید مدت مجاز شما برای استفاده از نقطه حضور محدود نباشد . همینطور اگر به سرویسهای كامپیوتر سرور یا AOL احتیاج ندارید ارائه كننده ی سرویس را انتخاب كنید كه شما دسترسی نامحدود به شبكه با یك نرخ ثابت ماهیانه می دهد . البته اگر ارائه دهنده های سرویس این نوع سرویس این نوع سرویس را به شما پیشنهاد می دهند تعداد زیادی از ارائه كنندگان سرویس نرخ پیشنهادی دسترسی بسیارارزانی دارند اگر شما قصد ندارید فقط هر جمعه در میان آن هم فقط ساعت 5/3 صبح حق دسترسی به اینترنت را داشته باشید كه نرخ خها هم خیلی ارزاننیست همچنین باید پشتیبانی های ممكن را هم بررسی كنیم اگر شما می توایند اطمینان داشته باشید كه پس از یك تنظیم اولیه دیگر به مشكلی برای ورود به اینترت بر نخواهید خورد دیگر برای پدرئداخت هزینه ی تنظیم كار درستی نیست .

اگر به ارائه دهنده ی سرویس پول می دهید بهتنظیم سیستم شما را به طور مستمر كنترل كند برای این است كه او دسترسی شفاف و فارغ از نگرانی ای برای شما فراهم كند البته پس از آن شما باید در وابستگی طولانی به آن ارائه كننده ی سرویس به سر ببرید ولی متوانید به راحتی به این نتیجه برسید كه پس از مدتی خودتان از عهده ی این كار بر خواهید آمد وقتی با دنیای جدیدتان آشنا شدید ممكن است كه دیگر هیچ وقت به كمك احتیاج پیدا نكنید شما ارائه دهنده های سرویس یك دوره ی آزمایش رایگان را برای یكی دو ماه عرضه می كنند .

منابع اینترنت آشنایی با منابع اینترنت قدم بعدی است آنها پروتكل های سیستم خاص زیادی هستند كه tcp / IP وظیفه انتقال دادنشان را دارد .

شبكه آرا هیچ گاه به عنوان یك ابزار به كار گرفته نشد بلكه به عنوان زمینه ای برای انجام سایر كارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت وقتی طراحان ابزار و ادوات رایانه ای مطمئن شدند كه اساس این شبكه به خوبی كار می كند شروع به استفاده از شبكه برای چیزهای دیگر كردند مثل فرستادن پیام ها از یك نقطه به نقطه دیگر این ابتدای پست الكترونیكی بود كار دیگری كه آنها سعی در انجام آن داشتند استفاده از رایانه ها به عنوان شبیه ساز پایانه ها برای بعضی از دستگاههای كنترل از راه دور بود .

درباره ی Telnet

پس از یانكه شبیه ساز پایانه شكل گرفت قدم بعدی كار كردن با همه ی رایانه های متصل شده به طور یكسان بود تا بتوان فایلهای دیجتالی را به سهولت رد وبدل كرد یادمان نرود كه رایانه ها از سیستم های عامل متفاوتی استفاده می كردند بنابراین این كار ابداً پیش پا افتاده نبود برای انجام این كار بود كه ftp متولد شد اما قبل از آن لازم است به telnet یكی از لایه های اساسی اینترنت بپردازیم بعد از پست الكترونیكی telnet قدیمی ترین سرویسهای بر روی اینترنت است امروزه telnet یك پروتكل است كه به شما اجازه می دهد تا با استفاده از اینترنت وارد رایانه ی دیگران شوید بنابراین شما هزینه ی تماس مستقیم را نمی پردازید و درست مثل دیگر كاربران پایانه ای كه به آن ماشین وصل شده اند به حساب می آیند این بسیار مفید است زیرا اگر باهوش باشید می توانید از telnet استفاده كنید تا محدویت ها را نادیده بگیرید و به جاهایی مانند گروه های خبری شخصی وارد شوید telnet رابطی است شبیه یك تابلوی خبری كه هم در دسترس عموم است و هم سیستم های شخصی می توانند از آن استفاده كنند.

چگونگی استفاده از telnet

telnet برای اتصال از برنامه های كاربردی استفاده می كند زیرا اساساً نوعی شبیه ساز پایانه است و روزهایی را به یاد می آورد كه كاربران با پایانه های گنگی كار می كردند كه تنها چشم اندازی از درون رایانه ای كه در جای دیگری قرار داشت بود اگر به كلمه ی عبور نیاز باشد ، قاعدتاً آدرس پست الكترونیكی به جای كلمه ی عبور كفاف خواهد داد كه باید یك اجازه و یك كلمه ی عبور بگیرید وقتی موفق شدید به یك سایت وارد شوید می توانید از ftp برای پیاده كردن و بازیابی فایل ها استفاده كنید شما اكنون می توانید به وسیلة جستجوگر وب خود سایت های telnet دسترسی پیدا كنید .

MuD ها

telnet یكی از شیوه های معمولی برای متصل شدن به آن چیزی است كه ابعاد چند كاربر MuD نام دارد . منشأ MuD ها را باید در بازی های رایانه ای جستجو كرد و بیشتر آنها از بازی سیاه چاله واژدها مشتق شده اند اینها بازی های دو سویه هستند لزوم ایجاد MuD از اینجا ناشی شد كه طراحان بازی های رایانه ای درصدد ساختن بازی هایی بر آمدند كه در آن واحد چند بازیكن داشت MuD ها همچنین برای تحصیل و آموزش مفید هستند اما هنوز به طور گسترده از آنها برای این كار استفاده نشده است .

سرویس دهنده های ftp

قدمت ftp چنیدن سال بیشتر از وب است و بخش عمده ای از هسته ی مركزی اینترنت به شمار می آید اولین وسیله های اشتراكی در سیستم های بین شبكه ای گسترده از یك پروتكل انتقال فایل استفاده می كردند تا از ایمنی انتقال فایلها از یك ماشین به یك ماشین دیگر اطمینان حاصل كنند ftp هنوز هم گسترده ترین روش برای جابجایی فایلهای بزرگ در اینترنت است اگر چه كمترین میزان توجه عمومی را به خود جلب كرده است در آنجا خزانه ای از گنجینه های متعدد و با ارزش از سایت های ftp وجود دارد كه در كنار هزاران چیز دیگر انواع امكانات نرم افزاری به صورت رایگان یا به شرط در اختیار گذاشتن نتایج حاصل از استفاده از آنها قابل دسترسی است البته مراقب ویروس ها و خطا ها باشید سایت های ftp توسط كلمه رمز محافظ شده اند و نیاز به اسم ورود رمز دارند اما خیلی از آنها نیز باز هستند و می توانید همچون یك كاربر ftp گمنام وارد آنها شوید با این كار می توانید با استفاده از آدرس پست الكترونیكی خود به جای كلمه رمز فایل های خود را جابجا كنید اما در اكثر موارد حتی احتیاج به این حداقل اسم ورود و كلمه ی رمز هم ندارید برای مثال دانشگاه ها در طول روز و عصر مقدار زیادی ترافیك كاربری دارند اما در نیمه شب این مقدار تراكم كمتر است اگر همه ی كار های شما وقت گذرانی است این كار را هنگامی انجام دهید كه مزاحم كسی نیستید .

جسجو كردن در سایتهای ftp

شما به یك نرم افزار سرویس دهنده ی ftp نیاز دارید روان ورود از یك بسته ی نرم افزاری به بسته ای دیگر متفاوت است بنابراین تا وقتی مطمئن نشده اید كه می خواهید زحمت دسترسی مستقیم را بكشید با استفاده از جسجو گر وب خود از سایت ftp دیدن كنید از روال ورود به سایت های ftp پیروی كنید و منتظر باشید كه با دیدن یك چنین منظره هایی بر روی رایانه ای خود متحیر و وحشت زده شوید شما با مجموعه ای از زیر شاخه ها با هزاران فایل روبرو خواهید شد و برای پیدا كردن آن چیزی كه می خواهید باید به جستجو بپردازید یك شروع خوب می تواند بازدید از همه ی فایل های كمكی فایل های فهرستی و چیزهایی باشد كه شبیه به اطلاعات در مورد سایت هستند این كار به شما كمك می كند كه زمانم جستجو را كوتاه كنید و مكن است كه شما ایده های خوبی برای استفاده از منابع خوبی برای استفاده ا اینمنابع سایت نشان می دهد بسیاری از فایل های ftp به صورت فایل های فشرده انبار شده اند به همین علت ممكن است هنگامی است كه آنها از حالت فشرده خارج كردید با فایل های بزرگی مواجه می شوید مطمئن شوید كه فضای دیسك كافی برای این كار را دارید همچنین خیلی از سایت های ftp زمان دسترسی و تعدا افرادی را كه در آن واحد از آن استفاده می كنند محدود كرده اند .

نوع مطلب : لینوکس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic