..:: مغز کامپیوتر ::..
کلید رهایی از تاریکی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی عبدیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
شما بیشتر به چه نوع مطلبی علاقه دارید ؟
همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، هرگاه بخواهیم کاربر (User) از بین چند مورد، یک و فقط یک مورد را انتخاب کند (مثلاً سؤال چهار گزینه ای و ...) از کنترل Option Button استفاده می کنیم.

کنترل مذکور (مانند CheckBoxها) دارای مشخصه ای به نام Value می باشد که اگر مقدار آن برابر True باشد، انتخاب شده و در صورتی که برابر False باشد، انتخاب نشده خواهد بود. بنابراین اگر برروی فرمی مثلاً دو OptionButton قرار دهیم، مسلماً اگر مقدار Value از یکی را True کنیم، به طور خودکار مقدار Value برای دیگری False خواهد شد.زیرا فقط یکی از OptionBotton ها را می توان انتخاب کرد.

حال اگر بخواهیم OptionButtonها را روی یک فرم به صورت موضوعی دسته بندی کنیم و از هر دسته بتوانیم یکی را انتخاب کنیم، باید به تعداد دسته ها، کنترل Frame به شکل  برروی فرم قرار دهیم و آنگاه OpiontButtonها را بر روی Frameها (نه با دابل کلیک بلکه با انتخاب کنترل OptionButton و قرار دادن آن بوسیله Drag & Drop روی Frame) قرار می دهیم و سپس می توان Caption مربوط به Frameها (آن چیزی که به عنوان تیتر در بالای هر فریم نوشته می شود) و OptionButtonها (آن چیزی که جلوی هر Option Button برای معرفی آن نوشته می شود) را به دلخواه تغییر داد.

یک Label به نام lblDisplay و دو فریم به نامهای fraProcessor و fraOS بر روی صفحه قرار می دهیم. بر روی fraProcessor (و بوسیله انتخاب کنترل و Drag & Drop بر روی فریم) ، سه OptionButton به نامهای واحد optProcessor و با Captionهای Pentium، Pentium II و Pentium III قرار می دهیم. همچنین بر روی fraOS نیز سه OptionButton دیگر به نامهای واحد optOS و با Captionهای Windows98، Windows2000 و WindowsNT قرار می دهیم. (توجه داریم که در اینصورت دو Control Array به نامهای optProcessor و optOS ساخته ایم).

حال کدهای زیر را در یونیت این فرم می نویسیم:

Option Explicit

Dim proc As string

Dim os As string

 

Private Sub Clicked ( )

          lblDisplay = “You select” + proc + “and” + os

End Sub

 

Private Sub Form1_load ( )

          optProcessor(Ø).Value = True

          optOS(Ø).Value = True

End Sub

 

Private Sub optOS_Click (Index As Integer)

          os = optOS(Index).Caption

          Call Clicked

End Sub

 

Private Sub optProcessor_Click (Index As Integer)

          proc = optProcessor(Index).Caption

          Call Clicked

End Sub

توجه داریم که:

 1. روال clicked در برنامه فوق هرگاه فراخوانی شود پیغام مناسب را در lblDisplay نمایش خواهد داد.

 2. رویداد load برای یک فرم بلافاصله پس از load شدن آن فرم روی می دهد. در Event Procedure مربوط به رویداد load از Form1 در برنامه فوق، دستور داده ایم که اولین OptionButton هر فریم (با اندیس برابر صفر) را انتخاب شده نماید.

 3. در رویدادهای Click مربوط به آرایه های optOS و optProcessor دستور داده ایم که مقدار Caption هر OptionButtonای که کلیک شده را (توسط مثلاً optOS(Index).Caption ) در متغیرهای os و proc قرار دهد و سپس روال Clicked که برای نمایش بر روی label بود را فراخوانی نماید.

نوع مطلب : برنامه سازی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic