..:: مغز کامپیوتر ::..
کلید رهایی از تاریکی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی عبدیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
شما بیشتر به چه نوع مطلبی علاقه دارید ؟
امروزه داشتن یك سایت اینترنتی كار چندان مشكلی نیست. فقط كافیست مقداری پول بپردازید و یك دومین ثبت كنید. و متناسب با حجم مطالب خود مقداری فضا در دنیای مجازی اجاره كنید. ولی داشتن یك سایت اینترنتی كه دارای بازدیدكننده كافی باشد و بتواند بازدیدكننده های قدیمی خود را دوباره جذب كند كار ساده ای نیست. هر چه تعداد بازدید كننده سایت شما بیشتر باشد پتانسیل درآمدزایی آن هم بیشتر است. ولی چگونه می توان بازدیدكننده بیشتری داشت؟ در این مقاله سعی می كنیم اطلاعاتی را به افرادی كه می خواهند یك سایت اینترنتی راه اندازی كنند ارائه كنیم به این امید كه مورد استفاده شما قرار گیرد. به ادامه مطلب بروید .

هاست و دومین

قبل از هر چیزی باید برای وب سایت خود یك نام دومین انتخاب كنید مانند Yadbegir.com كه در آن Yadbegir  نام دومین و com. پسوند آن است بنابراین توجه كنید كه هر چه نام دامنه شما ساده تر و روان تر باشد، مخطبان شما راحتتر شما را به یاد خواهند آورد. در مورد پسوند هم تجربه نشان داده كه پسوند com شناخته شده تر و باارزشتر است و پسوند های org, net و ... در رتبه های بعدی قرار می گیرند. برای اطلاعات بیشتر مقاله نكاتی در ثبت دومین را بخوانید.

اما هاست كه به معنای صاحبخانه است، همان سرور میزبان شماست. كه سرعت، اعتبار و قابلیت اطمینان آن بسیار مهم است یعنی هر چیزی كه در وب سایت خود قرار می دهید روی هارد دیسك های این سرور قرار می گیرد بنابراین سرعت ترافیك و پهنای باند اینترنتی این سرور در سرعت نمایش صفحات شما در وب تأثیر گذار است. مثلاً اگر سرعت سرور متناسب با ترافیك سایتهایی كه میزبانی می كند نباشد زمانیكه چندین سایت روی  این سرور همزمان بازدیدكنندگان بالایی داشته باشندسرعت سرور جوابگو نخواهد بود و صفحات به كندی نمایش داده می شوند. مخصوصاً اگر وب سایت شما دینامیك باشد (یعنی با زبانهای تحت وب روی آن برنامه نویسی انجام شده باشد و هر صفحه در همان لحظه ای كه كاربر آنرا تقاضا می كند در همان لحظه به صورت كدهای HTML تولید می شود.) حال اگر سرور بار زیادی را داشته باشد نمی تواند كار خود را به موقع انجام دهد.

 

پهنای باند

نكته دیگر كه اهمیت زیادی دارد پیش بینی پهنای باند ماهیانه است. حجم اطلاعات رد و بدل شده  وب سایت شما در ماه را پهنای باند ماهیانه گویند. طبیعی است كه هرچه گرافیك های حجم بالا و حجم مطالب بیشتری در سایت خود برای عرضه به كاربران داشته باشید و تعداد كاربران شما بیشتر باشد پهنای باند مصرفی شما هم بیشتر است توجه داشته باشید كه بیشتر پولی كه برای مالكیت یك سایت می پردازید، مربوط به پهنای باند است برای درك بهتر مطلب یك مثال می آوریم: فرض كنید هر بازدیدكننده وب سایت شما به طور متوسط 400 كیلو بایت پهنای باند مصرف می كند(400 كیلو بایت اطلاعات دریافت می كند یا به سایت شما ارسال میكند) و هر روز 500 بازدید كننده داشته باشید بنابراین پهنای باند مصرفی روزانه شما می شود:

500*400كیلوبایت=20مگابایت 

و پهنای باند ماهیانه شما می شود:

(ماههای میلادی 31 روزه هستند.) 20مگابایت*31=620مگابایت

حال اگر شما این میزان پهنای باند را پیش بینی نكرده باشید در روزهای آخر ماه میلادی سایت شما مسدود می شود مثلاً اگر 500 مگابایت پیش بینی كرده باشد بعد از رسیدن پهنای باند به 500 مگابایت وب سایت شما مسدود می شود چون وب  سایت خود را سالیانه تمدید می كنید بهتر است پهنای باند مصرفی را برای یك سال پیش بینی كنید.

 

طراحی

در طراحی وب سایت باید دو عامل را  در نظر داشته بگیرید: 1ــ سادگی  2ــ جذابیت

سادگی وب سایت اگر رعایت نشود كاربران سردرگم می شوند و به سادگی وب سایت شما را ترك می كنند. در صفحات خود از گرافیك در جائیكه لازم است استفاده كنید و البته باید آنها را برای وب بهینه كنید یعنی حجم آن را تا حدی كه كیفیت آن قابل قبول است كاهش دهید. استفاده بیش از حد ازتصاویر و ترفندهای گرافیكی نه تنها سبب گیج شدن و عدم تمركز كاربر می شود بلكه سبب میشود صفحات شما به كندی نمایش داده شوند علاوه بر اینكه سبب افزایش مصرف پهنای باند ماهیانه هم می شود و این یعنی هزینه بیشتر.

نكته دیگر لینك هایی است كه به صفحات دیگر وب سایت خود می دهید. سعی كنید تمام این لینك ها را در اینترنت خودتان یك بار چك كنید. تا از كاركرد آنها مطمئن شوید هیچ چیز بدتر از لینكی كه به یك صفحه عوضی ختم می شود نیست یا لینكی كه به هیچ جا ختم نمی شود البته این مورد آخر سبب پایین آمدن رتبه سایت شما در google می شود این رتبه (page ranck) می تواند از 0 تا 10 باشد كه بهترین عدد 10 است. هر چه رتبه شما درgoogle بعنوان بزرگترین موتور جستجوی جهان بالاتر باشد ترافیك (یا بازدید كننده) سایت شما بیشتر خواهد بود و ترافیك بالاتر به معنی درآمد و موقیت بیشتر است. حتماً در بین تگ های tittle در كدهای HTML صفحه تیتر مناسب با متن صفحه قرار دهید تا گوگل بتواند به راحتی صفحه شما را پیدا كند توجه كنید كه هر چه كلمات مرتبط با موضوع صفحه (كلمات كلیدی یا key words) شما بیشتر باشد رتبه آن صفحه در نتایج جستجو بهتر خواهد بود. هیچ گاه سعی نكنید گوگل را گول بزنید چون آنرا تشخیص می دهد و شما را جریمه می كند و خواهید  دید  كه ترافیك وب سایتتان افت كرده است. اصل سادگی را در زمینه پیوند های داخلی سایت خود رعایت كنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله چند نكته در طراحی سایت را مطالعه كنید.

 

جذابیت وب سایت بیشتر به محتوای آن مربوط می شود تا جذابیت ظاهری آن هر چند ظاهر شایسته نشانه اعتبار سایت شماست. برای اینكه بتوانید ترافیك وب سایت خود راافزایش دهید و این روند را حفظ كنید باید محتوا یا خدمات مفیدی را مجاناً در اختیار كاربر قرار دهید حتی ممكن است وب سایت شما فقط برای معرفی یك شركت باشد كه مثلاً  كار ساختمانی انجام می دهد. در این وب سایت می توانید اطلاعات مفید در مورد آخرین دستاوردهای تكنولوژی در زمینه كاری خود ارائه دهید. و وب سایتهای مفید در زمینه كاری خود را به مشتریان خود معرفی كنید. بدین وسیله كاربرانی خواهید داشت كه به زمینه كاری شما علاقمندندو یا در این زمینه فعالیت می كنند. علاوه بر این در مشتریان خود این حس را القا می كنید كه در كار به اصول علمی و آخرین دستاوردها توجه دارید.

نگهداری و مدیریت وب سایت

شاید فكر كنید بعد از طراحی سایت و قرار دادن آن در اینترنت (Up load) كار تمام است ولی تازه كار شما شروع شده است. باید مرتباً مطالب خود را به روز رسانی (Up to date) نمایید و مطالب جدید اضافه كنید و لینك های خود را هر از چند گاهی چك كنید تا لینك مرده (لینكی كه به هیچ جا ختم نمی شود) نداشته باشید. اگر اینكار را نكنید بعد از مدتی لینك های مرده (dead link) در سایت شما زیاد می شود و این تأثیر منفی در رتبه بندی گوگل دارد. به علاوه سبب بی اعتمادی بازدیدكنندگان می شود. به مرور كه ترافیك سایت شما بیشتر می شود ایمیل های زیادی برای شما ارسال می شود در این ایمیل ها انتقادات ارزشمندی یافت می شود كه نباید از آنها بی توجه بگذرید، چون زمانیكه كاربری نقصی را به شما گوشزد می كند مطمئن باشید این نقص را افراد زیادی دیده اند ولی فقط یك نفر ممكن است به شما ایمیل بزند و آن را بگوید. بنابراین این انتقادات بسیار مهم هستند گاه بازدیدكنندگان از شما كمك می خواهند جواب دادن به سؤالات آنها در موفقیت وب سایت شما بسیار مؤثر است. كلاً بررسی ایمیل ها به شما در تعیین خط مشی سایت كمك زیادی می كند. بنابراین این قسمت را جدی بگیرید.

 

كاردیگری كه در گرداندن یك وب سایت اینترنتی بسیار مهم است. و اولین كاری است كه باید انجام دهید معرفی وب سایت خود به موتورهای جستجو است. برای این منظور باید وب سایت خود را در گوگل ثبت كنید. ولی هیچ ضمانتی برای اینكه این موتور جستجوی  قدرتمند، شما را در لیست خود اضافه كند، وجود ندارد ولی وب سایتهایی هستند كه وب سایت شما را به صورت رایگان در فهرست خود اضافه  می كنند. بنابراین باید تا مدتها هر روز وب سایت خود را در این گونه وب سایتها كه معمولاً به آنها open directory گفته می شود ثبت كنید. Yahoo یكی از این دایركتوریهاست ولی اگر بخواهید مجاناً سایت خود را در آن ثبت كنید مدت زیادی طول می كشد. بعد از این كه وب سایت خود را در دایركتورری های مختلف ثبت كردید. حدود 2 تا 6 ماه طول می كشد، تا وب سایت شما به لیست google اضافه شود. و از این جاست كه وب سایت شما در دنیای اینترنت اعتبار  پیدا می كند. Yahoo بعد از گوگل بیشتر ترافیك را برای شماخواهد فرستاد علت آن فقط موفقیت یاهو و گوگل در اینترنت نیست بلكه علت این است كه این دو در بین ایرانیان از همه شناخته شده ترند. در انتها خدمتتان عرض كنم كه بازبینی و بهینه سازی  وب سایت یك فرآیند تمام نشدنی است. خوب این شما و این دنیای اینترنت مبارزه آغاز شده است!

نوع مطلب : اطلاعات دیگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic